Otel Personeli

Otel personelleri hizmeti, otellerde, apart yerlerde, tatil köylerinde ve diğer birçok konaklama yerlerinde bulunan mekanlarda personellerin verdiği hizmet türüne denmektedir. Bu yerlerde çalışan birçok otel personelleri bulunmaktadır. Her biri kendi alanlarında kendi sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

Peki, Otel Görevlileri Kaç Çeşittir?

  • Resepsiyon
  • Kat sorumlusu
  • Müdür
  • Belboy
  • Vale
  • Temizlik sorumlusu gibi personeller otel ve konaklama yerlerinde otel personel hizmetleri vermektedirler.

Peki, Otel Personel Görevleri Nelerdir? Ne iş yaparlar?

Resepsiyon

Gelen telefon aramalarına cevap veren, müşterileri ağırlayan, check in ve check out yapan, müşterilere oda veren, müşterilere güler yüz ile karşılayan otel ve konakla şirketlerinin bel kemiği pozisyonunda görev alan personel görevlileridir. Resepsiyon olmaz ise ne müşteriler ile irtibat düzgün kurulur. Ne de gelen rezervasyonlar kontrol edilip müşterilere en uygun oda verilir. Bu yüzden resepsiyon görevlileri işlerinin ehli ve uzman nitelikli en az iki dil bilen personellerden oluşan gruplardır. Güler yüzlü olmak zorunda olan bu personel grupları en çok imajı yani dış görünüşü ile müşterileri etkilemektedir. Bu yüzden dış görünüşüne önem vermelidirler.

Kat sorumlusu

Adından da anlayacağınız üzere bulunduğu katın sorumluluğu bu kişiye aittir. Konaklama yeri ya da otellerde kat sorumluları bulunduğu katın temizliğinden en ince detayına kadar sorumludurlar. Müşterilerinin istediği her hangi bir şey dahi olsa yerine getirmek ve onları memnun etmek zorundadırlar. Bir nevi otel ve konaklama yerlerinin bir bacağıdır diyebiliriz.

Belboy

Konakla yerlerine gelen ya da otellere gelen müşterileri ağırlayan belboy, onların eşyalarını odalarına kadar taşıyan personellere verilen isimdir. Gelen müşterilerin elinde ki en ufak çantaya kadar kendileri taşımak zorunda olmakla beraber odalarına kadar hepsini taşımak zorundadırlar. Bunun üzerine en çok bahşişi alan otel personellerinden bir tanesidir diyebiliriz. İşleri zor gibi görünse de aslında en kolay ve en kazançlı personel gruplarıdır. Bu personel gruplarını Avrupa Ajans'dan yapabilirsiniz.

Vale

Otele ya da konaklama yerlerine gelen müşterilerin araçlarını park etmekle beraber anahtarlarını müşteriler istemediği sürece güvenli bir şekilde koruyan görevlilerdir. Müşterilerin araçlarını en iyi şekilde güvenli bir yere park edip tekrar aynı şekilde müşterilerine güvenli vermek zorundadırlar. Tek sorumlulukları ise müşterilerinin araçlarının ve anahtarlarının güvenliğidir. Dış görünüşüne önem vermek zorunda olan bu görevliler ayrıca güler yüzlü olmak zorundadırlar.

Temizlik elemanları

Otelin ya da konaklama yerinin temizliğinden sorumlu part time temizlik ya da ful zamanlı çalışan vasıflı ve vasıfsız elemanlar grubudur. Avrupa Ajans'dan personel kiralama sayesinde yarı zamanlı çalıştırabileceğiniz bir çok personel destek grupları olacaktır. Avrupa Ajans personellerinin görevleri çalıştıkları ortamı temiz tutmak ve otel odaları, yatakları ve koridorları temizlemek ve müşterilere daha rahat bir atmosfer sunmak ile sorumludurlar.

(0552) 612 88 24 WhatsApp Destek